# 162: Kamenný kruh Gabreta u Štěkře
Kamenný kruh leží ukrytý na zcela neznačené trase někde na půl cesty mezi Krumlovem a Budějceme (trochu bokem od hlavní).
Kamenný kruh leží ukrytý na zcela neznačené trase někde na půl cesty mezi Krumlovem a Budějceme (trochu bokem od hlavní).
Řeknu vám, Bobří řeka je to tu jak sviňa. V oblasti se nacházejí hned 3 dětské letní tábory, respektive v zimním čase je tam jen opuštěné zázemí. Největší atrakcí na cestě je podle mně visutá sluneční lávka. Trasa leží na hranici Přírodního parku Novohradské hory.
Hrad Pořešín leží kousek od Kaplice. Zaparkujete asi 1 km od hradu. Dál pěšky. U hradu je hospoda. Platí se vstupné. Otevřeno přes sezónu denně. Prohlídka je bez průvodce – vhodné i se psem a malými dětmi.
Na tuto rozhlednu si můžete zajít kdykoliv a vstup je zdarma. Nachází se hned nad obcí Besednice. V té je nejlepší zaparkovat automobil – například u místní Jednoty.
Zoo Hluboká je jeden z „must see“ bodů, když jedete do jižních Čech. V posledních letech tu neustále něco vylepšují. Hned vedle je také lovecký zámek Ohrada.
Botanická zahrada v Třeboni mapuje zejména místní druhy flóry s důrazem na tu vodní. Zahrada mě nadchla všudypřítomnými „vtipy“ s rostlinami. Ty roztřelily „akademickou“ nudu. Vstupné dobrovolné.
Mlýnský náhon se rozprostírá mezi Chlumem a Křemží. Tudy také vede okruh. My jsme se na pochod vydali podvečer a zpět jsme dorazili za tmy. Ještě štěstí, že jsme po cestě potkali otevřeného Vietnamce.
16.8.2022 Dnes jsem se na skok zastavila v klášteře v Borovanech a byla jsem naprosto v šoku, kolik toho klášter nabízí ZDARMA. Snad nejlepší byla MAGINGOTKA NA NÁDVOŘÍ. Co je tu k vidění: několik výstav – například výstava místního výtvarného kroužku nebo manáškového divadla. Rozhodně se nejedná o žádné „trapné“ dětské malůvky, právě naopak! Spousta…
Výlet naprosto ideální s dětmi a to i s těmi úplně malými. Pod palcem to tu má Linda Zwettlerová, je jí 24 let a má dvě děti. Je naprosto báječná a rozhodně se jí nebojte ozvat. Vstup na farmu po domluvě A LINDA VÁS VŠECHNY SRDEČNĚ ZVE. PRÝ SE SKUTEČNĚ NEMÁTE BÁT OZVAT!:) Co je…
Dneska to bude tak trochu spíše recenze na „lunapark“ zvaný Slověnický mlýn. Vstup je tam zadáčo a platíte si pouze aktivity.
Jeden do sbírky minimalistických výletů. V Lišově jsou dva rybníky (u hlavní) a je tam hodně dřevěných soch. Až pojedete kolem, nezapomeňte přibrzdit.
Eliášova štola je něco úchvatného. Je to hned u města a prohlídka a na prohlídce ve štole vás překvapí řada krápníků a jiné podobné výzdoby. Vše samozřejmě doplňuje odborný výklad milého průvodce. Otvíračku nemají, vstup je po domluvě. Nás prováděl velmi milý a přátelský pan Šebesta, který měl pochopení i pro děti. Tímto mu děkujeme za trpělivost, kterou s naší náročnou návštěvou měl:-).
Když o tom člověk přemýšlí, zjišťuje, že nejvíce typů míst, která lze navštívit, jsou chatové osady a pláže. Proto tu máme jeden takový typ místa. Kovářov. Klasická chatová osada na břehu Lipna.
Výlet ála rychlovka. Časově je to tak na 45 minut – i s malými dětmi a pomalu, takže doporučuji spojit také s jiným výletem nebo procházkou po okolí.
Výlet za letní pohodou. Pohodový kemp (pár lidí), jez, řeka, kde se dá koupat, čistá voda, stánek s občerstvením, co víc si přát. Co je tu k vidění: Hamerský jez, kemp Hamr, stánek s občerstvením- trochu retro kousek, Noskův mlýn, řeka Malše. Na trase se dá koupat i jinde (fotky od Noskova mlýna jsou archivní:-))….
Jeden z nejminimalističtějších zoo koutků na světa. Připravte se na to, že je tam jen pár slepic, ovcí, koz, morčata, králíci, jeden poník lama. Vstup: volný, za dobrovolný příspěvek. Co je zde k vidění: nádherné výhledy na Lipno, zvířata, zoo koutek, možnost koupání v Lipně, turisticky plně vybavená lokalita Černá v Pošumaví. Nahoře nad zoo…
Celkem vás na trase čekají čtyři studánky. Nejvýznamnějším zastavením na trase je Svatováclavský pramen – zděná kaplička se sochou dívky. Těšit se můžete také na teplé borovicové lesy.
Holašovice jsou sice trochu lunapark a „holivůd pro turisty“, ale hezky tam je. Každopádně, vona taková samotná návštěva Holašovic je taková víceméně krátká. Proto přicházím s alternativou – putování do Holašovic od rybníka Dehtáře. Vzhledem k délce doporučuji spíše jako cyklovýlet. Ale dá se i pěšky.
Přes pár dny mě oslovila obec Chotýčany, zda bych se k nim přijela podívat. A tak jsem nelenila. Naučná stezka ještě není na mapách. Začátek je u obecního úřadu v Chotýčanech. Je dlouhá 3,5 km a není to okruh. Možnosti pro kočárky a bez kočárků popisuji v trase. Stezka nadchne obrovským množstvím zajímavostí a propracovaností zastavení.
Jihočeská oblíbená klasika – na Kleť na tisíc a jeden způsob. My jsme šli snad tou nejoblíbenější trasou – z pod lanovky, z parkoviště u Krásetína, zpět malou oklikou. Pokud je vám pojem Kleť neznámý, připravte se na více než 2 km stoupání do ukrutného krpálu a to do výšky 1084 m.n.m.