#33: Rozhledna Slabošovka u Besednice
Na tuto rozhlednu si můžete zajít kdykoliv a vstup je zdarma. Nachází se hned nad obcí Besednice. V té je nejlepší zaparkovat automobil – například u místní Jednoty.
Na tuto rozhlednu si můžete zajít kdykoliv a vstup je zdarma. Nachází se hned nad obcí Besednice. V té je nejlepší zaparkovat automobil – například u místní Jednoty.
Zoo Hluboká je jeden z „must see“ bodů, když jedete do jižních Čech. V posledních letech tu neustále něco vylepšují. Hned vedle je také lovecký zámek Ohrada.
Botanická zahrada v Třeboni mapuje zejména místní druhy flóry s důrazem na tu vodní. Zahrada mě nadchla všudypřítomnými „vtipy“ s rostlinami. Ty roztřelily „akademickou“ nudu. Vstupné dobrovolné.
Mlýnský náhon se rozprostírá mezi Chlumem a Křemží. Tudy také vede okruh. My jsme se na pochod vydali podvečer a zpět jsme dorazili za tmy. Ještě štěstí, že jsme po cestě potkali otevřeného Vietnamce.
16.8.2022 Dnes jsem se na skok zastavila v klášteře v Borovanech a byla jsem naprosto v šoku, kolik toho klášter nabízí ZDARMA. Snad nejlepší byla MAGINGOTKA NA NÁDVOŘÍ. Co je tu k vidění: několik výstav – například výstava místního výtvarného kroužku nebo manáškového divadla. Rozhodně se nejedná o žádné „trapné“ dětské malůvky, právě naopak! Spousta…
Výlet naprosto ideální s dětmi a to i s těmi úplně malými. Pod palcem to tu má Linda Zwettlerová, je jí 24 let a má dvě děti. Je naprosto báječná a rozhodně se jí nebojte ozvat. Vstup na farmu po domluvě A LINDA VÁS VŠECHNY SRDEČNĚ ZVE. PRÝ SE SKUTEČNĚ NEMÁTE BÁT OZVAT!:) Co je…
Dneska to bude tak trochu spíše recenze na „lunapark“ zvaný Slověnický mlýn. Vstup je tam zadáčo a platíte si pouze aktivity.
Jeden do sbírky minimalistických výletů. V Lišově jsou dva rybníky (u hlavní) a je tam hodně dřevěných soch. Až pojedete kolem, nezapomeňte přibrzdit.
Eliášova štola je něco úchvatného. Je to hned u města a prohlídka a na prohlídce ve štole vás překvapí řada krápníků a jiné podobné výzdoby. Vše samozřejmě doplňuje odborný výklad milého průvodce. Otvíračku nemají, vstup je po domluvě. Nás prováděl velmi milý a přátelský pan Šebesta, který měl pochopení i pro děti. Tímto mu děkujeme za trpělivost, kterou s naší náročnou návštěvou měl:-).
Když o tom člověk přemýšlí, zjišťuje, že nejvíce typů míst, která lze navštívit, jsou chatové osady a pláže. Proto tu máme jeden takový typ místa. Kovářov. Klasická chatová osada na břehu Lipna.
Výlet ála rychlovka. Časově je to tak na 45 minut – i s malými dětmi a pomalu, takže doporučuji spojit také s jiným výletem nebo procházkou po okolí.
Výlet za letní pohodou. Pohodový kemp (pár lidí), jez, řeka, kde se dá koupat, čistá voda, stánek s občerstvením, co víc si přát. Co je tu k vidění: Hamerský jez, kemp Hamr, stánek s občerstvením- trochu retro kousek, Noskův mlýn, řeka Malše. Na trase se dá koupat i jinde (fotky od Noskova mlýna jsou archivní:-))….
Jeden z nejminimalističtějších zoo koutků na světa. Připravte se na to, že je tam jen pár slepic, ovcí, koz, morčata, králíci, jeden poník lama. Vstup: volný, za dobrovolný příspěvek. Co je zde k vidění: nádherné výhledy na Lipno, zvířata, zoo koutek, možnost koupání v Lipně, turisticky plně vybavená lokalita Černá v Pošumaví. Nahoře nad zoo…
Celkem vás na trase čekají čtyři studánky. Nejvýznamnějším zastavením na trase je Svatováclavský pramen – zděná kaplička se sochou dívky. Těšit se můžete také na teplé borovicové lesy.
Holašovice jsou sice trochu lunapark a „holivůd pro turisty“, ale hezky tam je. Každopádně, vona taková samotná návštěva Holašovic je taková víceméně krátká. Proto přicházím s alternativou – putování do Holašovic od rybníka Dehtáře. Vzhledem k délce doporučuji spíše jako cyklovýlet. Ale dá se i pěšky.
Přes pár dny mě oslovila obec Chotýčany, zda bych se k nim přijela podívat. A tak jsem nelenila. Naučná stezka ještě není na mapách. Začátek je u obecního úřadu v Chotýčanech. Je dlouhá 3,5 km a není to okruh. Možnosti pro kočárky a bez kočárků popisuji v trase. Stezka nadchne obrovským množstvím zajímavostí a propracovaností zastavení.
Jihočeská oblíbená klasika – na Kleť na tisíc a jeden způsob. My jsme šli snad tou nejoblíbenější trasou – z pod lanovky, z parkoviště u Krásetína, zpět malou oklikou. Pokud je vám pojem Kleť neznámý, připravte se na více než 2 km stoupání do ukrutného krpálu a to do výšky 1084 m.n.m.
Tady je jako u moooooře:-) Jen pár kilometrů od města Velešín můžete prozkoumat výběžek zabíhající do vodní nádrže Římov. Z hradu toho sice příliš nezbylo, o to více si vychutnáte výhled.
Kluk je druhý nejoblíbenější jihočeský kopec. Tedy hned po Kleti. Cestu k vrcholu můžete zvolit v pěší formě nebo v cyklo či s kočárku. Ať už půjdete lesem nelesem nebo po cestě, stoupákům se nevyhnete.
Jeden z „must see“ jižních Čech. Kdo tu nebyl, jako by nebyl. Dívčí kámen je největší zřícenina v jižních Čechách. V době, kdy jsme tam byli, tak okolí zužovaly dopady dešťů a cesta byla hodně podemletá.