# 86: Poutní areál Lomec a zámek Libějovice

07.11.2021

Hlavní „atrakcí“ výletu je jedno z nejproslulejších poutních míst v jižních Čechách. Toto mariánské poutní místo je ukryté uprostřed lesů a mimo jiné je proslulé tím, že je se zde konají svatby. 

Délka navržené trasy: 5,3 km

Kudy jít: trasa, kterou jsme šli, vedla z ofiko parkoviště u Lomce. Dále pak směr po modré alejí směr Nový zámek Libějovice, pak samotné Libějovice, kde je Starý zámek Libějovice a pomník obětem první světové. Následně musíte dupat kousek po asfaltce, kde kolem vás budou svištět auta. Ale když půjdete rychle, budete to mít rychle za sebou. V Nestanicích se dejte doprava a podle mapy v obrázcích mezi loukami zpět. 

Co je na trase k vidění? Poutní areál Lomec, lípa Naděje, Nový zámek Libějovice (opuštěný, pustý, nepřístupný), Starý zámek Libějovice (opravený, zřejmě v rukou soukromého vlastníka, venku parkovala nějaká auta), Libějovická alej, nějaké ty pomníky, kapličky, křížky. Ještě je tam křížová cesta u toho Lomce, ale není zahrnuta do naší trasy.

Terén: v pohodě, od Lomce je to z docela velkého kopce. Pak logicky zpátky před Lomcem zase do kopce. Kombinace asfaltky a nezpevněné cesty. Kořeny žádné. Cyklista i kočárek projedou v pohodě. 

GPS areálu: 49.0955919N, 14.1872958E

Odkaz na mapy.cz: https://mapy.cz/turisticka?x=14.1887010&y=49.0953425&z=18&l=0&source=base&id=1713950

Na Lomci to žije – můžete kouknout na jejich oficiální web – https://www.lomec.cz/.

Výletům zdar a poutním areálům zvláště!

Vaše Markéta