#297: Vraždy a mordy, NS Trhové Sviny zbožné a hříšné

Kdo kde koho a jak zavraždil. Mrtvé děti, týrané manželky a pár těch sebevraždiček. Přesně na to se můžete na téhle naučné stezce pro aktivní seniory. Že se ještě cítíte mládi? Nevadí, moje děti i mě tahle cesta neskutečně bavila. Je totiž nabitá příběhy, které které by byly zralé na bulvár.

Prostě správně dušičková atmoška!

Co je na trase k vidění: Je toho extrémně hodně. Tak hlavně ty informační tabule, pak různé mlýny, spousta malebných rybníků, krávy, husy, Kamenné jeviště (takový skály) a je tam u nich šutr se zvláštními prasklinami a prej jsou to asi runy, ale nikdo neví. Co já vím, tak je to tady nějaký významný energetický místo. Zbytky tvrze Hrádek, Martinský mlýn, kostelíček (takový jakože lesní kostel), pozoruhodný a starý kamenný mostek, obci Pěčín. V Hrádku je pak samoobslužná občerstvovna Pod Lípou (chlast tam neseženete, ten si musíte tejknout s sebou). Za zastavení stojí i Velký rybník, kde je v létě koupaliště a je tam pěkné molo (to už jsem nefotila, byla skoro tma) a pokud budete mít štěstí, potkáte PANÍ S VYDROU NA VODÍTKU.

Příběh: Zastavili jsme u rybníka Prelát, akorát s námi tam zastavilo i auto a vystoupit milý pán, která šel krmit ryby. Vlídně jsme k němu promluvili a on povidá, že pokud si počkáme, že za chvilku půjde kolem paní s vydrou na vodítku. Kdo by si nepočkal. V družném hovoru a při pozorování dovádění desetileté vydry Bertičky ve vodě jsme zjistili, že jsou to „skoroprofesionální“ starači o opuštěné vydry, že už jich měli celkem 10, takže tahle asi bude 11. A že tahle se nedá vypustit do přírody, protože by už nebyla divoká a chodila by za lidmi. V posteli už s nimi teď prý nespí, ale dřív spávala. Prostě byla kouzelná. JEŠTĚ ŽE TAKOVÍ LIDÉ EXISTUJÍ a pokud se k nim tenhle post dostane, tak že děkujeme za nezapomenutelný zážitek.

Trasa: https://mapy.cz/s/nunavumuse

GPS začátku (náměstí v Trhových Svinech): 48.8416056N, 14.6357872E.

Parking: na náměstí v Trhových Svinech,

Délka: zvolit si můžete ze tří variant – v plné palbě je to cca 14 km, můžete jít ale i zkratkou – 7 km nebo 4 km za cenu vynechání části cesty. Cesty sice na mapách.cz nenajdete, ale jakmile už najdete začátek, tak je to relativně dobře značené. Na každé informační tabuli je také mapka. Využít samozřejmě můžete i odkaz na trasu (viz výše).

Terén: na kole i s kočárkem bez problému projedete. Po celou dobu je tam silnice nebo prašná široká cesta.

Dětské hřiště: dvě houpadla na pružině jsou v Hrádku, pak je něco u Velkého rybníka (koupaliště) u konce trasy.

Hospoda na trase: v Trhových Svinech nějaký ty hospody jsou, ale v žádné jsem nebyla. Na náměstí jsou minimálně tři krámy (dva z nich vietnamci), otevřeno mají dobře. Pak je tam taky jedna restaurace (ta byla otevřená a lidi tam seděli) nebo je tam kebab. Jinde po cestě hospody nejsou. Jen ta občerstvovna Pod Lipou, kde nemají chlast.

Trasa nás naprosto nadchla! Jeli jsme těch 14 km přes 4,5 hodiny a to jsme zdaleka nestihli zastavit u každé pozoruhodnosti. Jo a navíc tam nebyli skoro žádní tůůůůristi. Což mě osobně fakt baví.

Výletům zdar a ponuro tématickým naučným stezkám zvláště!

Vaše Markéta

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.