#273: Kostel sv. Petra a Pavla na Hosíně u ČB

Kostel na Hosíně je jednou z dominant, která ční nad naší rozkošnou Českobudějovicekou pánví. V okamžiku, kdy jsme tam byli, byl otevřen i vnitřek. Z Hosína je navíc krásný výhled. Na Budějce.

Návštěvu kostela doporučuji všem milovníkům historie i fotografií. Brzy navíc kolem kostela rozkvetou stromy a bude to vůbec úžasné. Kostel kolem dokola je k tomu plný různých romantických zákoutí. Není proto divu, že tam zrovna měla focení jedna rodinka s paní fotografkou:-).

GPS: 49.0368456N, 14.4759992E

5 věcí, které si o kostelu zapamatujte:

  1. je to původně románský kostel s neorománskou přístavbou,
  2. v současné době je kostel farním kostelem římskokatolické farnosti Hosín,
  3. mše se konají každou neděli v 10:30.,
  4. Kostel, který dnes vidíte nebyl vybudován v roce 1260-1280, ale v roce 1899. Původní kostel byl stržen a jediné co z něj zbylo je boční kaple. Ta jediná pochází z té doby.
  5. co je zajímavé, že tento velký kostel byl vystavěn za pouhý 1 rok,.

Kde zaparkovat? Hned před kostelem.

Bez kočárku nebo kola můžete jít na vycházku tudy: https://mapy.cz/s/hujebumeru. My jsme bohužel nešli, protože jsem měla kola a cyklovozík, ale mám na tento okru doporučení, tak snad je schůdný:-). Kdyžtak mě neproklínejte 😀

Doplňující info od paní Zdeňky Faktorové – děkujeme za něj: „Za sebe, doporučuji spíše tuto trasu: S1 a S2 jsou 2 možná místa odkud vyjít. Pro kočár doporučuji cestu začínající S2 a kolem samoty pak sjet jejich příjezdovou cestou a pak pokračovat dále k Hluboké po spodní části plánku. Horní část, přes pole, nemusí být pro kočár sjízdná. Po louce je to sjízdné celoročně. Vlastní zkušenost.“

Výletům zdar a kostelům zvláště!

Vaše Markéta

Po cestě (nad Hrdějovicemi) můžete navštívit i tohle místo vonící erotikou – to protože jsou tu věčně zaparkovaná auta a v nich líbající se páry. VYHLÍDKOVÉ MÍSTO:

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.