#252: Archeoskanzen Trocnov

Archeoskanzen Trocnov otevřel své brány 18.11. Bohužel pouze na jeden den. Na další otevření si budete muset počkat do jara 2023. Celý by měl snad být dokončen v roce 2024. Zatím si můžete skanzen prohlédnout alespoň z dálky až půjdete k pomníku Jana Žižky z Trocnova.

GPS skanzenu: 48.8927658N, 14.6087153E

Parkování: u skanzenu je frí parking

Na co se můžete těšit: skanzen je vlastně taková celá vesnice, kde bude ukázán tehdejší dobový život. Během naší prohlídky jsme si měli možnost vyzkoušet například celou řadu částí zbroje nebo ochutnat středověkou kuchyni (před ochutnáním jsme museli podepsat souhlas, že pokud jídlo ochutnáme, tak ním nevadí, jestli to přežijeme). Dozvěděli jsme se také, že ve skanzenu pravděpodobně budou i živá zvířata jako třeba kravička nebo kozy. Škoda, že jsem nemohla víc poslouchat výklad toho fešáka v dobovém oděvu, protože jsem musela krotit děti.

Zajímavost: konečně jsem vyšla z omylu. VÍTE, ČÍM SE VE STŘEDOVĚKU LIDÉ UTÍRALI PO ZÁCHODĚ? No, to jsem si myslela, že vím. Z jedné prohlídky hradu jsem si odnesla info, že prý koťátky a housátky a že to bylo ohromně praktické, protože kočka koťátko po každém použití očestila. Takže takto to prý ale nebylo, jak mě vyvedl z omylu dobový fešák průvodce (omlouvám se, že neznám jméno, ale ráda doplním:-))! Prý se používala plátýnka, která byla dost drahá, nebo také mnohem častěji mech. Nuž, hned je mi ten středověk sympatičtější.

Otevřeno: zatím zavřeno. Otevřít by skanzen měl v sezóně 2023.

Myslím, že až to definitivně dokončí a otevřou, bude to pecka. Ona to vlastně je pecka už nyní!

Pohled na skanzen z dálky můžete spojit s výletní hrou:

Výletům zdar a skanzenům zvláště!

Vaše Markéta

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.