# 182: Fritschova stezka, zaniklý hrádek a farma (Boršov nad Vltavou)
Kratší trasa nabitá zajímavostmi. Je to hned za Boršovem nad Vltavou, takže pohyb lidí je tu docela velký.
Kratší trasa nabitá zajímavostmi. Je to hned za Boršovem nad Vltavou, takže pohyb lidí je tu docela velký.
Tady je jako u moooooře:-) Jen pár kilometrů od města Velešín můžete prozkoumat výběžek zabíhající do vodní nádrže Římov. Z hradu toho sice příliš nezbylo, o to více si vychutnáte výhled.
Jeden z „must see“ jižních Čech. Kdo tu nebyl, jako by nebyl. Dívčí kámen je největší zřícenina v jižních Čechách. V době, kdy jsme tam byli, tak okolí zužovaly dopady dešťů a cesta byla hodně podemletá.
Cyklistická klasika. Unikátní cyklostezka světového formátu. Výhledy na řeku Vltavu i na zámek Hluboká nad Vltavou. Tak lze popsat cyklostezku do Purkarce.
Na zřícenině hradu Maškovec (též zvaný Kotek), toho z hradu skutečně moc nezbylo. Kdysi jsem o něm psala nějakou rešerši a vzpomínám si, že si ho místní kdysi nějak rozebrali na stavební matroš. Takže z něj zbyla jen fakt malý kus zdi.
Čartův hrádek je nově postavenou „zříceninou“ nedaleko Českého Krumlova, směrem k Větřní. Krásný les, pohodlná cesta, trochu kopec.
Trasa je ideální pro horké letní dny. Dá se tu cachtat ve vodě (i s hodně malými dětmi! mělké!) a navíc se jde lesem, takže je tu stín. V létě tu může být hodně komárů. Zatím nejsou:-).
Krátký výlet plný zajímavostí – zlatým hřebem je přehrada, zřícenina hradu Sokolčí a všudypřítomné skály.
Trasa vede velice tradiční jihočeskou krajinou. V Myšenci si můžete projít zbytky místního hradu, následuje PP Myšenské slunce – zajímavý útvar v šutru, tvrz Klokočín (nepřístupná, můžete si jí prohlídnout jen zvenku) a naučná stezka Na břehu Blanice.
Muzeum je ze zadní strany a je volbě a nonstop přístupné. Sestává z jedné „podzemní“ místnosti, kde jsou informační cedule. Když jsme tam vlezli, byla tam tma. Tak jsme si svítili mobily. Pak se najednou (asi po 5 minutách pobytu uvnitř) rozsvítila světla a do pár vteřin zase zhasla. Z
Krumlov jak jej (možná) neznáte. Hned vedle zámecké zahrady se nachází kopeček Ptačí hrádek. Je to lehoučká procházka trošiličku do kopce.
Původně kostel s „neobvyklým“ jménem Narození Panny Marie postavili v roce plným šestek -1666. Josef druhej ho ale zrušil a matroš z kostela se rozkradl na stavbu okolních staveb.
Tvrz Slavkov není veřejnosti přístupná, ale z venku jí vomrknout můžete. První zmínky o ní pocházejí z roku 1305 – více info o tvrzi najdete mezi fotkami. Najdete ji přímo na návsi obce Slavkov.
Obec Pohoří na Šumavě se nachází u hranic s Rakouskem. Nejbližšími obcemi jsou Pohorská Ves a Malonty (za Kaplicí). Příroda je tu hodně podobná té šumavské – až na tu výjimku, že tu nejsou tak velké davy lidí. Občas bývá otevřená restaurace a penzion Baronův Most, kde moc dobře vaří. DOPORUČUJI.
Krátká nenáročná procházka. Auto můžete nechat u přírodního divadla, je tam velký parking. A dále po cestě stále do kopce. Nahoře vás čekají ruiny kostela Panny Marie Bolestné. No ruiny ani ne, spíš základová deska a pár sexy kamenů. Křížová cesta vede po pěšince hned pod kostelem. Také je tam senza výhled do dály. Kdysi se tam asi lyžovalo, takže tam potkáte i zbytky lanovky.
Hrad Pořešín u Kaplice v posledních letech prošel fakt mega vývojem. Vzpomínám si, jak jsem ho navštívila před asi dvaceti lety jako dítě (jo, už jsem tak stará:-)). Tehdy tu stály jen zbytky zdiva hradu. Nyní k nim přibylo oplocení, krčma, středověká kuchyně vystavěná podle původní receptury a mnoho dalšího.
Mile nás překvapilo, jak je zřícenina Karlova hrádku rozsáhlá. Směle bych si dovolila tvrdit, že svým rozsahem může téměř konkurovat i známému „Dívčáku“ (no možná ten je o trochu větší, ale ne o moc:-)).