#29: Zřícenina hradu Pořešín
Hrad Pořešín leží kousek od Kaplice. Zaparkujete asi 1 km od hradu. Dál pěšky. U hradu je hospoda. Platí se vstupné. Otevřeno přes sezónu denně. Prohlídka je bez průvodce – vhodné i se psem a malými dětmi.
Hrad Pořešín leží kousek od Kaplice. Zaparkujete asi 1 km od hradu. Dál pěšky. U hradu je hospoda. Platí se vstupné. Otevřeno přes sezónu denně. Prohlídka je bez průvodce – vhodné i se psem a malými dětmi.
Kratší trasa nabitá zajímavostmi. Je to hned za Boršovem nad Vltavou, takže pohyb lidí je tu docela velký.
Tady je jako u moooooře:-) Jen pár kilometrů od města Velešín můžete prozkoumat výběžek zabíhající do vodní nádrže Římov. Z hradu toho sice příliš nezbylo, o to více si vychutnáte výhled.
Jeden z „must see“ jižních Čech. Kdo tu nebyl, jako by nebyl. Dívčí kámen je největší zřícenina v jižních Čechách. V době, kdy jsme tam byli, tak okolí zužovaly dopady dešťů a cesta byla hodně podemletá.
Cyklistická klasika. Unikátní cyklostezka světového formátu. Výhledy na řeku Vltavu i na zámek Hluboká nad Vltavou. Tak lze popsat cyklostezku do Purkarce.
Na zřícenině hradu Maškovec (též zvaný Kotek), toho z hradu skutečně moc nezbylo. Kdysi jsem o něm psala nějakou rešerši a vzpomínám si, že si ho místní kdysi nějak rozebrali na stavební matroš. Takže z něj zbyla jen fakt malý kus zdi.
Čartův hrádek je nově postavenou „zříceninou“ nedaleko Českého Krumlova, směrem k Větřní. Krásný les, pohodlná cesta, trochu kopec.
Trasa je ideální pro horké letní dny. Dá se tu cachtat ve vodě (i s hodně malými dětmi! mělké!) a navíc se jde lesem, takže je tu stín. V létě tu může být hodně komárů. Zatím nejsou:-).
Krátký výlet plný zajímavostí – zlatým hřebem je přehrada, zřícenina hradu Sokolčí a všudypřítomné skály.
Trasa vede velice tradiční jihočeskou krajinou. V Myšenci si můžete projít zbytky místního hradu, následuje PP Myšenské slunce – zajímavý útvar v šutru, tvrz Klokočín (nepřístupná, můžete si jí prohlídnout jen zvenku) a naučná stezka Na břehu Blanice.
Muzeum je ze zadní strany a je volbě a nonstop přístupné. Sestává z jedné „podzemní“ místnosti, kde jsou informační cedule. Když jsme tam vlezli, byla tam tma. Tak jsme si svítili mobily. Pak se najednou (asi po 5 minutách pobytu uvnitř) rozsvítila světla a do pár vteřin zase zhasla. Z
Krumlov jak jej (možná) neznáte. Hned vedle zámecké zahrady se nachází kopeček Ptačí hrádek. Je to lehoučká procházka trošiličku do kopce.
Původně kostel s „neobvyklým“ jménem Narození Panny Marie postavili v roce plným šestek -1666. Josef druhej ho ale zrušil a matroš z kostela se rozkradl na stavbu okolních staveb.
Tvrz Slavkov není veřejnosti přístupná, ale z venku jí vomrknout můžete. První zmínky o ní pocházejí z roku 1305 – více info o tvrzi najdete mezi fotkami. Najdete ji přímo na návsi obce Slavkov.
Obec Pohoří na Šumavě se nachází u hranic s Rakouskem. Nejbližšími obcemi jsou Pohorská Ves a Malonty (za Kaplicí). Příroda je tu hodně podobná té šumavské – až na tu výjimku, že tu nejsou tak velké davy lidí. Občas bývá otevřená restaurace a penzion Baronův Most, kde moc dobře vaří. DOPORUČUJI.
Krátká nenáročná procházka. Auto můžete nechat u přírodního divadla, je tam velký parking. A dále po cestě stále do kopce. Nahoře vás čekají ruiny kostela Panny Marie Bolestné. No ruiny ani ne, spíš základová deska a pár sexy kamenů. Křížová cesta vede po pěšince hned pod kostelem. Také je tam senza výhled do dály. Kdysi se tam asi lyžovalo, takže tam potkáte i zbytky lanovky.
Mile nás překvapilo, jak je zřícenina Karlova hrádku rozsáhlá. Směle bych si dovolila tvrdit, že svým rozsahem může téměř konkurovat i známému „Dívčáku“ (no možná ten je o trochu větší, ale ne o moc:-)).